Jdi na obsah Jdi na menu
 


krajta královská

9. 11. 2011

Popis

Má malou hlavu výrazně oddělenou od zavalitého těla s nápadně krátkým ocasem. Zbarvena je hnědě se žlutými až bělavými skvrnami. Přes spánky se táhne po obou stranách úzký, žlutý pruh od tlamy až po krk. Pod tímto pruhem je tmavší pruh, který sahá až ke koutkům tlamy. Břišní strana je žlutě krémová. Kresba krajt královských na bocích často připomíná karikatury malých Marťánků a je u každého jedince velice variabilní. Existuje také mnoho barevných odchylek a variant, ať již jsou to albinotičtí, či xantoričtí jedinci, nebo s úplně odlišnou základní kresbou. V nebezpečí se stáčí do pevné koule s hlavou uvnitř, proto se jí v angličtině říká ball python.

Chov v teráriu

Had dává přednost teplotám mezi 26–32 °C. Měl by však mít možnost až 35 °C pod světlem a cca 23 °C na nejchladnějším místě v teráriu (u nádrže s vodou). Tento druh je aktivnější více po setmění než ve dne. Tyto krajty někdy přijímají potravu nepravidelně, nebývá výjimkou ani půlroční hladovění. Zvířata importovaná z přírody bývají napadena parazity. K chovu stačí terárium o rozměrech 100 × 60 × 60 cm s větví na šplhání a nádrží s vodou. Nádrž by měla být větší – jednak aby udržovala potřebnou vlhkost v teráriu, dále aby se krajta mohla koupat. Rozlišení pohlaví je problematické, nejpřesnější je palpování nebo zavádění sondy, které provádí odborník. Laik může rozlišovat samce a samici podle vzhledu ocásku. (Samice – ocásek za kloakou je kratší a přechod z těla na ocásek je zřetelnější. Samec – ocásek je delší a přechod do něj není tak zřetelný, protože má v přechodu uloženy hemipenisy.) Určení pohlaví touto metodou není 100%.

 Rozmnožování

Krajta královská je, tak jako všechny krajty, vejcorodá. Samice klade 6–8 poměrně velkých vajec, měřících cca 7 × 5 cm. Vejce klade zpravidla v noci. Samice na vejcích leží až do vylíhnutí, tj. zhruba kolem 70 dní. Mláďatům není potřeba nastřihnout obal,protože musí vstřebat vaječný obol uvnitř vajíčka.Pro úspěšné rozmnožení je nutné dodržet tzv. období dešťů (zhruba od března do listopadu, podle areálu výskytu) a období sucha po zbytek roku. Po vylíhnutí měří mezi 23 a 43 cm.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< květen / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 79084
Měsíc: 1705
Den: 34